Darmowa dostawa Paczkomat od 150 zł 🥰
0
Twój koszyk

Skąd wzięły się świeczki? Sprawdź ciekawostki historyczne

Przyjemny czas we dwoje. Relaks z książką w ręku. Domowe spa. To tylko niektóre sytuacje, w których dzisiaj towarzyszy nam przepiękny aromat ozdobnych świeczek sojowych. Świece tworzą niepowtarzalny klimat, jednak dawno, dawno temu były wykorzystywane zupełnie inaczej. Jak powstały świece? Kiedy je wymyślono? Sprawdź ciekawostki o świecach!

Kiedy wymyślono świecę?

Świeczki wymyślono najprawdopodobniej już 3 tysiące lat p.n.e. –z  tego właśnie czasu pochodzą pierwsze ślady świec w historii. Wzmianki dotyczą świeczek z sitowia (rushlights), które były używane przez mieszkańców Egiptu. Świece te bardziej wyglądały jednak jak pochodnie. Nie posiadały jeszcze wówczas knota. Z czego robiono wówczas świece? Otóż powstawały one poprzez zanurzanie kija w rozpuszczonym tłuszczu zwierząt. Rzymianie natomiast wymyślili świece, które już bardziej przypominają te dzisiejsze, tradycyjne świeczki. Zwijali oni bowiem papirus i maczali go w rozpuszczonym tłuszczu. Świec używano głównie po to, aby w nocy dostarczyć sobie źródła światła. Wykorzystywano je również w czasie rozmaitych obrzędów

Współcześnie, kupując ozdobne świece zapachowe, szuka się raczej sposobu na wyciszenie i stworzenie sobie w mieszkaniu odpowiedniego nastroju. Chętnie wybiera się je także jako prezent. Niektóre aromaty świec działają pobudzająco, a inne wręcz przeciwnie – pomagają się rozluźnić i w pełni zrelaksować. (Sprawdź wpis: Świece sojowe – aromaterapia).

Kiedy powstała pierwsza świeca

Jak powstały świece?

Świece powstały przypuszczalnie już w drugim tysiącleciu p.n.e. w czasie Etrusków. Badacze nie są co do tego do końca zgodni, ale to najprawdopodobniej właśnie wtedy na terenie późniejszego Państwa Rzymskiego wynaleziono świeczkę poprzez zanurzanie sznurka w wosku przez dłuższy czas, co sprawiało, że przeobrażał się on z cienkiego pręta w coraz grubszy walec z wosku. W jego środku był zatopiony knot. 

Z czego robiono świece w średniowieczu? 

Świece w dawnych czasach wytwarzano m.in.:

  •  z lnu, który był odpowiednio nasączony smołą i woskiem,
  • z wosku pszczelego,
  • z tłuszczu zwierzęcego,
  • z łoju.

Do najbardziej popularnych niegdyś świec zalicza się te woskowe. To właśnie one pojawiły się już w starożytności i to w różnych kulturach. Te wykonane z łoju stanowiły z kolei tanią alternatywę.

Świece w średniowieczu

Od wielkiej rewolucji do współczesności 

Francuski chemik Michel Eugene Chevreul, który zmarł w wieku stu trzech lat, przeprowadził liczne badania i doświadczenia, które sprawiły, że w 1825 roku udało się uzyskać kwas stearynowy z tłuszczów zwierząt. To przełomowe odkrycie doprowadziło do powstania wosku stearynowego, który do dziś wykorzystuje się do produkcji świec. W 1834 r. Joseph Morgan skonstruował maszynę, która produkowała świeczki w sposób masowy. Pisząc o historii świec, nie sposób nie wspomnieć, że w połowie XIX wieku ludzie zaczęli już proces destylacji ropy naftowej, a produktem ubocznym, który powstawał z tego procesu, była parafina, która idealnie nadawała się do produkowania świeczek. Później nastąpił wielki przełom. Tomas Edison w 1879 roku rozpoczął erę oświetlania domostw żarówką. To wielkie odkrycie sprawiło, że świece zeszły na dalszy plan. Przestały być ludziom niezbędne. Dopiero z początkiem wieku XX świeczki zyskały nowe życie. Znów stały się popularne już jako ozdoba. Na rynku pojawiły się świece w rozmaitych kształtach, kolorach. Zaczęto też tworzyć pierwsze świece zapachowe czy ręcznie robione świece sojowe. Okazały się one o wiele bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska. Świeczki sojowe wyróżniała też o wiele większa wydajność w porównaniu z tymi parafinowymi.

Dzisiaj nie sposób już chyba wyobrazić sobie domowego spa czy romantycznego wieczoru bez blasku świec! Towarzyszą nam podczas różnych świąt i uroczystości, a zestawy świec sojowych bardzo chętnie kupujemy także swoim bliskim w prezencie, kochamy też być nimi obdarowywani! Jeśli chciałbyś sprawić sobie przyjemność i zamówić ręcznie robione świece sojowe, skontaktuj się ze sklepem Dariel. Nasze wyroby są produkowane tylko z naturalnych składników. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dariel - naturalne świece