Niestety nie każda świeca, którą widzisz w sklepie lub w Internecie, jest idealna. Czasami może ona mieć wady estetyczne (o tym możesz przeczytać w moim poprzednim artykule), które nie wpływają na jej jakość. Czasami widoczne są wady, które oznaczają, że świeca jest nieprawidłowo zrobiona. A czasami dopiero podczas palenia świecy można zrozumieć, że coś jest nie tak. W tym artykule zwrócę uwagę na to, co jest nienormalne dla świec (sojowych i innych), na co zwracać uwagę podczas ich wyboru i jak zrozumieć, czy Twoja świeca pali się dobrze
Knot nie pośrodku
Tutaj muszę coś wyjaśnić. Kiedy świeca jest robiona ręcznie, czasami ciężko jest namierzyć środek pojemnika i przykleić knot. Proces przyklejania knota jest bardzo stresujący 🙂 Dlatego jest szansa, że knot nie będzie idealnie pośrodku. Ale jeśli to się rzuca w oczy, jeśli widać, że jest daleko od środka, to na 100% będzie wpływać na palenie świecy. W jaki sposób? Jedna ze stron będzie roztapiać się szybko, a druga może w ogóle się nie roztopić. Świeca zapachowa zaczyna pachnieć dopiero wtedy, kiedy cała powierzchnia świecy jest roztopiona (i to nie zawsze, na zapach jeszcze wpływa głębokość basenu). To znaczy, że jest duża szansa, że nawet nie poczujesz zapachu świecy, niestety. Krzywy knot również oznacza, że jedna ze stron (do której bliżej jest knot) będzie zbyt gorąca, a to już może być niebezpieczne, więc zwracaj uwagę na pozycję knota.
Brak pokrywki lub osłonki
Głównie to dotyczy świec, które sprzedają się w sklepach, ponieważ mali producenci na pewno zabezpieczają świece i chowają je gdzieś do momentu sprzedaży. Natomiast jeśli świeca w sklepie nie ma żadnej pokrywki lub osłonki, to będzie na niej dużo kurzu, albo powierzchnia będzie nieidealna, bo nie ma zabezpieczenia. Pokrywka jest jeszcze potrzebna dlatego, żeby utrzymywać w środku pojemnika zapach świecy.
Skład
O tym mogę pisać długo, ale trzeba zwracać uwagę na skład świeczek. Parafinowe świece nie są zbyt dobre dla zdrowia, dlatego radzę wybierać dla swojego domu świece z naturalnych wosków, w tym sojowy, rzepakowy, kokosowy, pszczeli itd. Nie mogę nic złego powiedzieć o olejkach zapachowych, które producenci używają, ponieważ są one mniej więcej takie same dla świec z jakiegokolwiek wosku. To oznacza, że jeśli zobaczysz na etykiecie słowa „d-limonene”, „octan 4-tert-butylocykloheksylu”, to możesz mi uwierzyć, że one są prawie w każdej świeczce, nieważne, czy to jest świeca z wosku sojowego, czy z kokosowego, czy z parafiny. Producent takim sposobem wymienia składniki, które u osób szczególnie wrażliwych mogą wywołać reakcję alergiczną. Jeśli masz alergię na te składniki, to zwracaj na to uwagę. Teraz o knotach. Najlepsze knoty to oczywiście knoty naturalne: bawełniane i drewniane z metalową blaszką na dnie. Jakie knoty są złe? Te, które mają metalowy rdzeń (dotyczy bawełnianych knotów). Rdzeń może być papierowy, ponieważ podczas palenia papier nie emituje złych substancji. Sprawdzić swój knot możesz w domu. Odetnij kawałek bawełnianego knota i końcówką narysuj coś na papierze. Jeśli knot zostawia po sobie ciemny ślad, to ma metalowy rdzeń.
Palenie świecy
Jeśli świeca ma dobry skład, pojemnik ma na sobie pokrywkę i świeczka wygląda całkiem dobrze, to jeszcze nie koniec. Podczas palenia świecy zwracaj uwagę na płomień: jeśli jest powyżej 2,5 cm i ciągle „skacze” to w górę, to w dół, to jest szansa, że rozmiar knota jest niedobry. Wiem, wiem, to przecież jest „tylko świeca, pali się – i dobrze”. Nie zgadzam się. Nieodpowiedni knot powoduje niekontrolowany płomień, z czego wynika pojawienie się czarnego dymu i sadzy. To również oznacza, że pojemnik będzie zbyt nagrzany, czyli szkło może pęknąć. Tak, takie coś może się zdarzyć. Niestety, ale w takim przypadku trafiłeś/aś, na nie zbyt dobrą świecę. Ale nie chcę być kategoryczna. Czasami może być tak, że podczas pierwszego zapalenia płomień może być długi, a później się normalizuje. Podczas następnych zapaleń płomień może zacząć „tańczyć”, to też jest normalne, związane to jest z tym, że w środku pojemnika jest „tornado” z powietrza. Radzę nie zostawiać świecy i od czasu do czasu sprawdzać, czy płomień nie tworzy dymu.
Takie proste kroki pomogą Ci wybrać dobrą świecę i znaleźć tego producenta, który najbardziej Ci pasuje 🙂