Czasami kiedy nasi klienci dostają swoje świece sojowe, to się dziwią, że mamy do nich instrukcję. Tak-tak, świeca ma instrukcję 🙂 Niewielu wie, ale za pomocą takiej instrukcji można się dowiedzieć, jak palić i dbać o swoje świece sojowe. Jeśli chcesz kupić sobie zapachową świecę sojową, to zapraszam do przeczytania tego artykułu, gdzie opiszę kilka najważniejszych zasad, które pomogą przedłużyć „życie” Twojej świeczce i zachować bezpieczeństwo podczas jej palenia.
Przycinanie knota
Przed zapaleniem świecy należy pamiętać o tym, że trzeba przyciąć knot. Jeśli chodzi o bawełniany knot, to przytnij go na tyle, żeby miał wysokość 0,5-0,6 cm, jeśli masz świece z drewnianym knotem, to 0,3-0,5 cm. Przycinanie knota jest ważne, ponieważ jeśli knot będzie długi, to również będzie długi płomień, szkło może mocno się nagrzać, co może być niebezpieczne. Knot należy przyciąć jak przed pierwszym zapaleniem świecy, tak i przed każdym kolejnym zapaleniem. I pamiętaj, że po przycinaniu knota powierzchnia świecy musi zostać czysta.
Długość palenia świecy
Generalnie możesz palić świece tak długo, jak chcesz 🙂 Ale jeśli chodzi o świece zapachowe, to czas każdego palenia musi wynosić 3-4 godziny (radzę palić do trzech godzin). Jeśli palisz je dłużej, to zapach zbyt szybko się uwolni i podczas następnych zapaleń będzie nieodczuwalny. Jeśli z maksymalnym czasem palenia jest wszystko zrozumiałe, to jaki jest minimalny czas palenia? Można znaleźć dużo rozmaitych informacji na ten temat: niektórzy mówią 40 minut, inni mówią 2 godziny. Prawda jest taka, że minimalnym czasem palenia jest ten czas, kiedy wosk roztopi się na całej powierzchni świecy, ponieważ jeśli nie doczekasz się momentu, aż wosk roztopi się do brzegów pojemnika i zgasisz świeczkę za wcześnie, to pojawi się tunel. Ten tunel nie pozwoli świeczce palić się prawidłowo, świeca szybko się skończy (chociaż nawet nie roztopi się cała) i jej zapach będzie nieodczuwalny. Ale nie przejmuj się, jeśli do brzegu pojemnika nie starczyło 3-4 mm, taka mała ilość wosku roztopi się podczas następnego zapalenia. Dlatego zegarek będzie Ci potrzebny tylko i wyłącznie dlatego, żeby ustalić maksymalny czas palenia świecy, a minimalny czas palenia określisz, jedynie patrząc na świecę. Kiedy świeczka zastygnie i będzie twarda, możesz zapalić ją na nowo (i znowu na 3-4 godziny).
Miejsce palenia świecy
Zwracaj uwagę na to, gdzie zapalasz świecę. Ona nie może być blisko łatwopalnych przedmiotów i musi być niedostępna dla dzieci i zwierząt. Najlepiej jakby świeca paliła się na jakiejś podstawce, żeby powierzchnia się nie nagrzewała zbyt mocno. Uważaj, żeby nie było żadnych przeciągów, świeca musi być na otwartej przestrzeni, żeby nic jej nie przeszkadzało i nie wpływało na płomień.
Podstawy bezpieczeństwa
Pamiętaj, że nie wolno przenosić palącej świecy, ponieważ pojemnik jest gorący i jest ryzyko wylewania się wosku (który również jest gorący). Świeca lubi Twoje towarzystwo, więc nie zostawiaj jej, kiedy gdzieś wychodzisz, albo idziesz spać. Również należy pamiętać o dodatkach na powierzchni świecy. Jeśli powierzchnia jest ozdobiona suszonymi kwiatkami, muszlami, ziarnami kawy itd. uważaj, żeby te dodatki nie zbliżały się do płomienia. Radzę je zdjąć przed zapaleniem świecy, jeśli nie da się tego zrobić, to można spróbować ostrożnie je wyjąć za pomocą łyżeczki.
Gaszenie świecy
To jest ciekawe, ale sposobów na zgaszenie świecy jest sporo. Na ten temat nawet nagrałam filmik 🙂 Tutaj możesz zobaczyć kilka najpopularniejszych sposobów na gaszenie świecy
Przechowywanie
Kiedy świeca się nie pali i jest twarda (czyli zastygła po zapaleniu), przykryj ją pokrywką, żeby zabezpieczyć od kurzu. Nie przechowuj świecy na słońcu, ponieważ wosk może zmienić kolor na żółty. Ciepłe miejsce tak samo nie jest najlepszym wyborem, jest ryzyko roztopienia się wosku.
Te i inne porady są opisane w naszej instrukcji, którą dodajemy do świec w zamówieniu. Jeśli producent nie ma instrukcji, to przeczytaj informację na pojemniku, zazwyczaj tam też się znajdują najważniejsze zasady bezpieczeństwa i palenia świecy. Takie proste porady pomogą Ci przedłużyć czas palenia świecy i pozwolą jak najbardziej otrzymać maksymalne zadowolenie z jej wykorzystania.